تجهیزات حفاظت فردی در محیط کار

تجهیزات حفاظت فردی
۴٫۸
(۴)

اصطلاح تجهیزات حفاظت فردی را بیشتر در بین کارگران و افراد شاغل در کارگاه های صنعتی می‌شنویم. این تجهیزات شامل وسایلی است که از آن برای بالا بردن سطح ایمنی خود استفاده می‌کنند. ادامه حیات صنایع پرخطر بدون استفاده از تجهیزات حفاظت فردی امری غیر ممکن است. بزرگترین هدف از استفاده و به کارگیری تجهیزات حفاظت فردی، محافظت از اعضای بدن در برابر خطرهای احتمالی که در محیط‌های پر خطر کاری وجود دارد.

هر کاری تجهیزات حفاظت فردی مخصوص به خود را دارد. مدیریت کارگاه با مجهز کردن پرسنل خود به تجهیزات حفاظت فردی، ایمنی آن ها را در سطح بالایی نگه می‌دارد. البته قابل ذکر است که ایمن بودن دستگاه ها و ابزارها نیز تاثیر مهمی در حفاظت از پرسنل کارگاه دارد. در هر محیط کاری تامین امنیت کارکنان در وهله اول اهمیت قرار دارد. اهمیت استفاده از تجهیزات حفاظت فردی آن جا مشخص می‌شود که کارگر با قسمت خطرناک کار درگیر شده باشد و یا این که کارگر در طول روز در محیط پر خطری کار کند. کوتاهی در استفاده از تجهیزات حفاظت فردی و دست کم گرفتن آن، ممکن است به قیمت از دست رفتن جان افراد تمام شود.

پیشنهاد به شما: برای اطلاع از قیمت و هزینه نصب دوربین مداربسته و همجنین اطلاعات مربوط به آن به مقاله نصب دوربین مدار بسته مراجعه کنید.

ما نگرانی شما را در مورد انتخاب تجهیزات حفاظت فردی مناسب برای هر کارگر با توجه به نوع کاری که انجام می‌دهد را درک می‌کنیم. چرا که کوتاهی در خرید و انتخاب نامناسب این تجهیزات، ممکن است به قیمت از دست دادن جان نیروی انسانی ما تمام شود.

بنابراین قبل از اقدام برای خرید تجهیزات حفاظت فردی، ابتدا از خودتان بپرسید که چه نوع تجهیزاتی و برای چه کاری مورد نیاز شماست.

در ادامه با ما در مجله امنیت ۲۴ همراه باشید تا با بررسی نکات مهم در مورد انتخاب تجهیزات حفاظت فردی، بهترین تصمیم را برای خرید آن بگیرید.

در زیر با هم به چند نکته مهم در مورد انتخاب تجهیزات حفاظت فردی مناسب می‌پردازیم.

 • جنس، کیفیت و قیمت مناسب تجهیزات
 • تاریخ انقضا و زمان مناسب استفاده از آن
 • عدم ایجاد حساسیت و دارا بودن گواهینامه سلامت
 • هماهنگ بودن با تمامی فصول و شرایط آب و هوایی مختلف
 • مقاوم در برابر آلاینده های محیطی
 • داشتن گواهی نامه استاندارد
 • توجیه کارکنان و کارگران برای استفاده از تجهیزات حفاظت فردی استفاده آسان از آن

محافظت از افرادی که در ارتفاع بیشتر از ۲ متر فعالیت می‌کنند امری لازم و ضروری است. این تجهیزات حفاظت فردی عبارتند از:

تجهیزات حفاظت فردی در محیط کار
تجهیزات حفاظت فردی در محیط کار
 • کمربند هارنس ایمنی
 • کلاه مخصوص کار در ارتفاع
 • طناب دینامیک
 • کارابین
 • پابند بالا رونده
 • تسمه تکیه گاهی

اگر کارگر شما در محیط کار در معرض آسیب بدنی قرار دارد، تجهیزات حفاظت فردی باید کل بدن آن فرد را پوشش دهد و تمرکز و محافظت بیشتر برآن قسمتی از بدن باشد که بیشتر در معرض آسیب قرار دارد.

تا این جای این مقاله فهمیدیم که تجهیزات حفاظت فردی چیست. در ادامه با ما همراه باشید تا مطالب بیشتری را با هم بیاموزیم.

تجهیزات حفاظت فردی مناسب برای قسمت های مختلف بدن

سر و گردن

کلاه ایمنی مهم‌ترین وسیله برای محافظت از سر و جمجمه است. ضربه دیدن، شکستن و زخمی شدن سر با اشیای تیز،  از جمله جراحات شایع سر و گردن است. ضدحریق بودن، ضدجریان الکتریکی و همچنین مقاومت بالا در برابر ضربه مهمترین فاکتورهای یک کلاه ایمنی استاندارد است.

یک کلاه ایمنی استاندارد ۴۰۰ گرم وزن دارد و تا سه سال از سر شما محافظت می‌کند. بند کلاه ایمنی باعث می‌شود که کلاه به صورت صحیحی روی سرقرار گیرد.

اگر محیط کاری دارای خطراتی برای گردن نیز می‌باشد باید کلاه ایمنی انتخاب کنید که گردن شما را هم پوشش دهد. لبه های کلاه ایمنی از بسیاری از ضربات و همچنین آسیب به صورت جلوگیری می‌کند و بسیار مفید است.

 صورت و چشم

از آنجایی که چشم از مهمترین اعضای بدن است، محافظت از آن در محیط‌های کار پر خطر بسیار لازم و ضروری است. مواد شیمیایی جوشکاری، مواد اسیدی، ذرات گرد و غبار معلق در هوا و… چشمان افراد رادر محیط‌های آلوده به خطر می‌اندازد. تجهیزات حفاظت فردی برای محافظت از چشم باید با کیفیت بوده و همچنین قابل شستشو و ضد عفونی کردن باشد. یک عینک ایمنی استاندارد باید دور چشم را هم بپوشاند. نشکن بود مهمترین مزیت یک عینک استاندارد است. چرا که اگر عینک در اثر ضربه بشکند، خرده شیشه های آن آسیب جبران ناپذیری به چشمان افراد وارد می‌کند. یک عینک مناسب باید سد راه ورود هر نوع اشعه‌ای باشد. کاربرد هر عینک طبی رنگ آن را تعیین می‌کند.

برای سنگ تراشی و تراشکاری از عینک رنگ سفید استفاده می‌شود. ولی در فضاهای بیرونی و آفتابی از عینک با رنگ دودی استفاده می‌شود. در محل‌هایی که بخار جمع شده است یا مه گرفتکی وجود دارد از عینک با رنگ زرد استفاده می‌شود.

برای محافظت از صورت در برابر جوشکاری، حریق، مواد شیمیایی، ذرات ناشی از تراشکاری محافظ های مختلفی طراحی و تولید شده است. محافظ صورت باید کل صورت را بپوشاند. عینک ایمنی  باید به راحتی بر روی عینک طبی قرار گیرند.

در صورت بروز هرگونه حادثه برای صورت و چشم ها می‌توانید از محلول های مخصوص شستشو برای صورت و چشم استفاده کنید.  

گوش ها

آلودگی‌های صوتی بیشترین آسیب را به گوش افراد می‌رساند. علاوه بر آلودگی های صوتی، در محیط هایی که امکان ورود گرد و غبار به گوش وجود دارد، باید در مقابل این ذرات از گوش محافظت کنیم. از جمله تجهیزات حفاظت فردی از گوش عبارتند از:

 1. تو گوشی: تو گوشی ارزان‌ترین وسیله حفاظت از گوش است. این وسیله برای مدت زمان کوتاه برای شما قابل استفاده است.
 2. رو گوشی: این وسیله کارایی بالایی دارد و جزو گران‌ترین وسایل حفاظت از گوش افراد است. این وسیله به راحتی فرکانس های بالای صدا را خنثی می‌کند.

دست ها

از آنجایی که بیشتر کارها با دست انجام می‌شود، بیشتر از دیگر اعضای بدن در معرض خطر هستند. کوفتگی، حرارت بالا و پایین، خراشیدگی، بریدگی، پارگی، سوختگی از جمله رایج‌ترین حوادثی هستند که دستان افراد را در یک محیط کار پر خطر تهدید می‌کنند.

پیشنهاد به شما: برای ریست پسورد دوربین هایک ویژن به مقاله بازیابی رمز دی وی ار هایک ویژن مراجعه کنید.

دستکش! بله شما با انتخاب یک دستکش مناسب با نوع محیط کاری که دارید، به راحتی می‌توانید دستان افراد حاضر در آن محیط را از همه خطرات احتمالی حفاظت کنید. در زمان انتخاب دستکش به نکات زیر توجه کنید:

 • مدت زمان استفاده از دستکش
 • جنس دستکش
 • خطراتی که احتمالاً در آن محیط دستان افراد را تهدید می کند. دستکش ها معمولاً در سه نوع ضد حریق،  ضد مواد شیمیایی و عایق الکتریکی هستند.

دستگاه تنفسی

ماسک‌ها بهترین گزینه برای حفاظت ریه‌ها و کل دستگاه تنفسی از گازهای شیمیایی و ذرات گرد و غبار هستند. بسته به نوع محیطی که در آن هستید حتماً از ماسک مناسب آن محیط استفاده کنید. ماسک‌های ساده برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به دستگاه تنفسی است. ماسک‌های فیلتردار از ماسک‌های قبلی ایمن‌تر هستند. ماسک‌های شیمیایی برای جلوگیری از ورود مواد شیمیایی در آزمایشگاه‌ها و محل‌های آلوده به ویروس خطرناک استفاده می شود.

پاها

کفش از دیرباز بهترین محافظ برای پاهای انسان بوده است. در محیط‌هایی که از مواد مذاب استفاده می‌شود،  باید از کفش‌هایی که از پاهای افراد در برابر این مواد محافظت می‌کند استفاده کرد. این کفش‌ها طبق استانداردها به گونه‌ای طراحی و تولید شده‌اند که کل پای افراد را پوشش می‌دهند.

کفش مناسب به راحتی نباید لیز بخورد و در برابر اجسام تیز، نیز باید محافظت کاملی داشته باشد. در محیط‌های پر خطر بیشتر پنجه پا در خطر می‌باشد و بهتر است از کفش‌های استفاده شود که در قسمت جلوی آن از پنجره فولادی استفاده شده است. سقوط اشیای سنگین بر روی پا خراشیدگی یا بریدگی، برخورد با مواد شیمیایی و اسیدی از مهمترین آسیب‌هایی است که به پای افراد وارد می‌شود.

پیشنهاد به شما: برای بازیابی رمز دوربین مدار بسته لطفا به فراموش کردن رمز دی وی ار داهوا مراجعه کنید.

سینه و شکم

ریختن مواد مذاب و یا مواد اسیدی و شیمیایی آسیب‌های جبران ناپذیری به بدن شما می‌رساند. یک پیش بند ضد حریق و مناسب، این مشکل را به راحتی برطرف می‌کند.

لباس ایمنی

لباس ایمنی کامل‌ترین جزء تجهیزات حفاظت فردی است و تقریباً کل بدن شخص را پوشش می‌دهد و بر اساس نوع خطر و نحوه کار با هم تفاوت دارند. این لباس در چند نوع ضد حریق، ضد مواد شیمیایی و عایق الکتریکی موجود است.

کلام آخر

همان طور که در این نوشته از مجله امنیت ۲۴ گفته شد، تجهیزات حفاظت فردی به منظور محافظت بدن از آسیب های محیط های کاری پر خطر ،طراحی و ایجاد شده است. شما از چه فاکتورهایی برای انتخاب تجهیزات حفاظت فردی مناسب و با کیفیت استفاده می‌کنید؟ خوشحال می‌شویم تجربیات خود را در این زمینه با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

میانگین امتیاز ۴٫۸ / ۵٫ تعداد آرا ۴

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

3 دیدگاه برای “تجهیزات حفاظت فردی در محیط کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *